
Hämeenlinnan taidemuseo, Tampereen taidemuseo ja Lahden visuaalisten taiteiden museo Malva ovat perustaneet Taidevaltakunnan. Kahden vuoden välein toteutettava kuvataiteen biennaali vuorottelee eri maakunnissa. Biennaalin ensimmäinen näyttely Taidevaltakunta ’24 järjestetään Hämeenlinnassa 14.6.–8.9.2024. Mukana on yhteensä 31 taiteilijaa tai taiteilijaryhmää, joilla kaikilla on side Kanta-Hämeen alueelle. Kokonaisuus levittäytyy Hämeenlinnan taidemuseon lisäksi myös kaupungin keskustaan – teokset vievät katsojan mukanaan muun muassa saunaan ja ulkotiloihin.
Taidevaltakunta ’24 -biennaali antaa tulevaisuusvallan taiteelle ja taiteilijoille. Biennaalin teoksissa tulevaisuuden kuvat kulkevat dystopiasta toivoon. Näyttelyssä on esillä laaja teoskokonaisuus erilaisia tekniikoita käyttäviltä kuvataiteilijoilta. Biennaaliteoksissa valokeilaan nousee mm. ihmisen suhde ympäröivään luontoon ja muihin lajeihin.
Taidevaltaa käsitellään esimerkiksi Johanna Rotkon teoksessa Eläviä kuvia, jossa Rotko valjastaa mikrobit luomaan taidetta. Jussi Lautun IN/VISIBILITY-teossarja taas on yhteisteos, jossa valta jakaantuu, eikä keskity ainoastaan taiteilijalle. Sarja koostuu yli sadasta muunsukupuolisen omakuvasta, jotka ovat kuvissa esiintyvien henkilöiden itse haluamallaan tavalla kuvaamia.
Taidevaltakunta ’24 -biennaalissa päästään kurkistamaan tulevaisuuteen ihmisten toivomusten kautta. Anssi Taulun Toivomuskaivo on esillä Hämeenlinnan torilla. Taulun kolmemetrinen Toivomuskaivo muistuttaa meitä puhtaan veden merkityksestä. Taiteilijan mukaan ilmastokriisi on vesikriisi ja tulevaisuutemme keskeisin kysymys liittyy puhtaan veden tasapuoliseen saantiin ja riittävyyteen. Sauli Suomelan Toivomuskaivo on esillä Lohrmannin museorakennuksessa. Suomelan Toivomuskaivossa tekoäly tulkitsee erilaisia teoksiin perustuvia kuvauksia tulevaisuudesta ja muodostaa niistä oman tulkintansa.
Myös Sirpa Haapaojan Tuntu – Sense -teos haastaa yleisöä pohtimaan, millainen rooli teknologialla tulevaisuudessa on yhteiskunnassa ja yksilöiden arjessa. Teos sijaitsee Hämeenlinnan Viipurintien pääterveysasemalla, ja se tarjoaa kävijöille kokonaisvaltaisen elämyksen hierovassa tuolissa istuen, äänimaailmaa kuunnellen ja kuvavirtaa katsellen. Haapaojan teokseen tutustuminen vaatii ennakkoilmoittautumisen, sillä paikkoja on rajatusti.
Biennaalin toinen ajanvarauksella koettava teos on Vanai Bistro & Bastun saunaan sijoittuva Liina Aalto-Setälän moniaistillinen Hikoilevat korvat, lahoavat lauteet. Teos käsittelee saunomiseen liittyviä perinteitä ja uskomuksia, ja siihen tutustutaan saunan lämpimien löylyjen helliessä. Kokonaisuus tarjoaa tilan käsitellä romahtavan ekosysteemimme tuottamia tunteita, mutta samalla myös lohdullisen näkymän tuhon jälkeisen elämän mahdollisuuteen.
Taidevaltakunta ’24 -biennaali Hämeenlinnan taidemuseossa ja sen ympäristössä 14.6.–8.9.2024.
Varaukset sekä lisätietoja biennaalista ja tapahtumista:
https://taidevaltakunta.fi
















